Ultrazvuk abdomena je detaljan pregled kojim je moguće utvrditi veliki broj oboljenja. Dijagnostikovanje bolesti abdomena počinje ultrazvukom abdomena.
Organi koji se detaljno pregledaju su: žučna kesa i žučni kanali, slezina, jetra, pankreas, trbušna šupljina, limfne žlezde, prostata, bubrezi i nadbubrežna žlezda, krvni sudovi abdomena, mokraćna bešika i mokraćni kanali.
Za dijagnostiku oboljenja želuca, tankog i debelog creva koriste se druge dijagnostičke metode kao što su gastroskopija i kolonoskopija.
Hitnu dijagnostiku zahtevaju simptomi poput: mučnine, probadanja I bola u stomaku, dugotrajnog povraćanja, osećaja težine u stomaku, otečen stomak, neobična febrilna stanja i neobjašnjivo mršavljenja, opstipacije, osećaj težine nakon obroka, gorušica, loš zadah, suva usta, podrigivanje, bledilo, iscrpljenost, hronični umor i gubitak apetita.
Ultrazvukom abdomena možemo da uočimo različite promene na organima kao što su ciste, lezije, tumori, kao i pojavu kalkulusa u žučnoj kesi, žučnim putevima, bubrezima, mokraćnim kanalima i mokraćnoj bešici.
Upale žučne kese i pojave kalkuloze su jedan od najčešćih razloga zbog kojih su pacijenti upućeni na ultrazvuk abdomena.
Posmatranjem jetre imamo mogućnost da u ranom stadijumu pronađemo znake masne jetre I ciroze, zatim njeno uvećanje, povrede, tumore, metastatske promene i probleme sa krvnim sudovima.
Od velikog je značaja blagovremeno utvrditi eventualno prisustvo svih promena na pankreasu, naročito onih malignih.
Ultrazvukom bubrega sa kolor doplerom možemo da otkrijemo pojavu kalkulusa, cisti, promene na medularnim piramidama, fibroze, bubrežni zastoj, hidronefrozu, lezije i brojna druga patološka stanja.
Kolor dopler u okviru ultrazvučnog pregleda omogućava da pratimo protok krvi kroz krvne sudove i uočimo probleme u vidu suženja, proširenja i suženja na krvnim sudovima, koji mogu da dovedu do vrlo teških stanja.
Tokom ultrazvučnog pregleda abdomena pacijent leži na leđima i po potrebi se okreće na levi ili desni bok.
Priprema za ultrazvuk
Pacijent ne treba da jede nekoliko sati pre pregleda, a poslednji obrok treba da bude lagan u vidu dvopeka i čaja. Prethodnih par dana izbegavati hranu koja nadima, kao što su grašak, pasulj, kupus, boranija i sočivo. Pred sam pregled treba popiti nekoliko časa vode kako bi bešika bila puna i mogla da se adekvatno pregleda.
Ukoliko se radi o nekom hitnom stanju, ultrazvučni pregled se obavlja bez pripreme.